🔴U Brusa bezistanu, 10. jula u 20:00 će biti organizovano predavanje na kojem će govoriti dr. Sedad Bešlija, viši naučni saradnik Instituta za historiju, i Mirsad Avdić, muzejski savjetnik Muzeja Sarajeva.
🔴Povodom ovog događaja, intervju za TVSA dali su direktorica Muzeja Sarajeva, Indira Kučuk Sorguč i kustos dr. Edin Veletovac.
Indira Kučuk Sorguč je naglasila značaj predavanja i važnost istraživanja historije Sarajeva, ističući kako je važno da se svi građani upoznaju s bogatom prošlošću našeg grada. Istakla je da je ovo jedna od aktivnosti kojima se obilježava 75 godina Muzeja Sarajeva, te je najavila veliku retrospektivnu izložbu i monografiju, koje će dodatno obogatiti kulturnu scenu Sarajeva.
Također, Kučuk-Sorguč je naglasila da će se ovim predavanjima odati počast svim žrtvama genocida u Srebrenici, jer je agresor ciljano ubijao kulturu bošnjačkog naroda uništavajući njegove bogomolje, sakralne i svjetovne objekte, kulturu knjige, znanja i nauke, kako bi uz sistematsko ubijanje ljudi u potpunosti destruirao  i genetski kod Bošnjaka. Kulturom pamćenja navodeći argumentirane historijske činjenice, Muzej Sarajeva čuva i štiti naslijeđe od kojih je na najvišem moralnom stubu – istina.
🔴Dr. Edin Veletovac je govorio o samoj ideji javnih predavanja i njihovoj važnosti u javnom diskursu, naglašavajući kako ovakvi događaji pružaju platformu za razmjenu ideja i znanja. Pozvao je sve građane da se pridruže ovom interaktivnom predavanju, naglasivši kako će prisutni imati priliku aktivno učestvovati i postavljati pitanja.
🔴Ovo je prilika da saznate više o bogatoj historiji Sarajeva i značaju očuvanja naše baštine. Ne propustite ovaj zanimljiv i edukativan događaj 10. jula u Brusa bezistanu! 🔎📕
Digitalna pristupacnost