Brusa Bezistan
Muzej Jevreja
Svrzina kuća

Brusa Bezistan

Ovaj monumentalni objekat izgradio je 1551. Rustem-paša Veliki vezir Sulejmana Veličanstvenog. Objekat je služio za prodaju svile koju je sam osnivač proizvodio u Bursi.

• Brusa Bezistan

Muzej Sarajevo 1878-1918

U ovom depandansu se nalazi stalna izložbena postavka «Sarajevo 1878-1918»,dakle izložba prikazuje Sarajevo za vrijeme austro-ugarske vlasti.

• Muzej Sarajevo 1878-1918

Despića kuća

Kuća je pripadala imućnoj, pravoslavnoj, porodici Despić koja je kuću poklonila Gradu zajedno sa još jednim objektom u kojem je danas smješten Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti.

• Despića kuća

Muzej Jevreja

Muzej Jevreja BiH smješten je u najstarijoj sinagogi u BiH izgrađenoj 1581. godine koja je po mišljenju velikog broja stručnjaka bila najljepši izložbeni prostor na prostoru cijele bivše Jugoslavije.

• Muzej Jevreja

Svrzina kuća

Svrzina kuća predstavlja kulturu stanovanja gradske muslimanske porodice s kraja XVIII i kroz XIX stoljeće.

• Svrzina kuća
  • Brusa Bezistan

• Muzej Sarajevo 1878-1918

• Muzej Jevreja

• Svrzina kuća

• Despića kuća

Mapa lokacija

19.04.2021.

JAVNI POZIV

Na osnovu člana 48. Pravila J.U.  Muzeja Sarajeva broj 035.4/17 od 30.03.2017. godine, Prijedloga plana rada za 2021. godinu, Odluke o objavljivanju Javnog poziva  broj  060-01-3/2021 od 08.04.2021. godine,  direktorica  J.U. Muzej Sarajeva,  upućuje:

JAVNI POZIV

·       svim građanima Sarajeva koji raspolažu umjetničkim portretima svojih predaka u porodičnom vlasništvu, kao i druge vrijedne eksponate, koji svjedoče njihovu kontinuiranu građansku tradiciju u proteklih stotinu i više godina, od kraja 19. stoljeća do 2000. godine, da se jave u Muzej Sarajeva kako bi ih ustupili na određeni period.

Dostavljeni eksponati sa svim potrebnim informacijama bit će upotrijebljeni u kulturno-antropološkoj studiji o građanskoj kulturi Sarajeva, te će biti prezentirani na izložbi koju priprema Muzej Sarajeva.

·       svim kulturnim, sportskim, privrednim i društvenim institucijama, kao i ličnostima i/ili njihovoj rodbini, potomcima, prijateljima, koji su svojim radom i stvaralaštvom zadužili grad Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, da ustupe ili doniraju određeni predmet iz ličnog fundusa Muzeju Sarajeva koji priprema izložbu tim povodom.

Od velike važnosti je da predmeti, lične stvari i ostali artefakti poput nagrada, priznanja, diploma, književnih rukopisa, fotografija, portreta i drugih vrijednih artefakata ličnosti koje nisu među živim, porodice naših istaknutih ličnosti iz kulturnog, umjetničkog, sportskog, privrednog, naučnog, obrazovnog i općedruštvenog domena, ustupe pod definiranim uvjetima Muzeju Sarajeva koji je čuvar vrijednosti glavnog grada BiH.

Na ovaj način moći ćemo pokazati cjelokupnoj javnosti neotkriveni dio prošlosti istaknutih ličnosti i institucija koje su napravile velika postignuća i krojile društvenu historiju Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Ovi predmeti će biti upotrebljeni  u kulturno-antropološkoj studiji o građanskoj kulturi Sarajeva te će biti prezentirani na izložbi koju priprema Muzej Sarajeva.

Molimo građane Sarajeva koji baštine dugu tradiciju građanske kulture u Sarajevu, te istaknute ličnosti, njihove porodice kao i potomke onih koji nisu više među nama, da se jave u Muzej Sarajeva – na adresu Josipa Štadlera 32, na tel. 033 475 748, 475 752, 061 213 704 ili na e-mail: muzejsarajeva@bih.net.ba.

Kontakt osoba: Indira Kučuk-Sorguč, kustosica za porijeklo i kretanje stanovništva – antropolog.

Javni poziv će biti objavljen na web stranici Muzeja www.muzejsarajeva.ba i na fb stranici Muzeja www.facebook.com/MuzejSarajeva

Poziv je otvoren 6 (šest) mjeseci od dana objavljivanja.